האם צריך תואר בהנדסה כדי לעבוד בהייטק?

דבר חשוב נוסף שאני לפחות חשבתי שאני צריכה בשביל לעבוד בהייטק, וזה 5 יחידות מתמטיקה או תואר מהנדס/הנדסאי. לא צריך תואר בשביל לעבוד בהייטק!!! (אם יש לכם תואר, מעולה, אם אין לכם, אתם לא צריכים).

היום הייטק בישראל ובעולם הוא מאוד מאוד דינאמי… מה זה אומר? זה אומר שתפקידים חדשים נולדים כל הזמן בעקבות צורך שנוצר מתהליכים שקורים בעולם. בגלל שהעולם החדש (הטכנולוגי) משתנה באופן קבוע, האקדמיה לא עומדת בקצב ולא מצליחה (וגם לא באמת צריכה) להגיע לרמה שהיא מייצרת ״תואר טכנולוגי כללי להייטק״, כי היום הוא רלוונטי ומחר כבר לא! ובכללי, רוב התפקידים בהייטק לא דורשים איזושהי הכשרה מיוחדת.

מה כן אפשרי? אז חלק מהאנשים לוקחים קורסים (כמו פיתוח תוכנה או בדיקות תוכנה), וחלק פשוט לומדים את זה לבד. כן כן, לבד לחלוטין! בהייטק, מה שמעניין את המנהל שיראיין אתכם זה ״תיק העבודות״ שלכם, ולא איפה למדתם ואיך. לדוגמא – חברים רבים שלי שהיום הם מפתחי תוכנה, למדו את זה לבד. איך? בקלות, יש ה-כ-ל באינטרנט. אם יש לכם מספיק כוח רצון, זמן והתמדה, גם אתם יכולים ללמוד את זה לבד. איפה מגיע הרגע שבו אתם ״מוכיחים״ את מה שלמדתם? במוצר שתפתחו. אתם יכולים ללמוד לבד (או בקורס), לפתח אתר או אפליקציה לבד, ולהציג את זה למראיין שלכם. גם אם יש לכם 0 ניסיון, ולא עבדתם יום אחד בהייטק, ואתם מגיעים לראיון עם תוצר שהוא לחלוטין שלכם, ככל הנראה שתתקבלו לעבודה. המראיין יראה מולו בנאדם שיודע ללמוד, סקרן ורעב לידע. וזה כנראה הדבר היחיד שאתם באמת צריכים.

כשאני סיימתי את קורס הבודקים שלי, לא באמת היה לי תיק עבודות, כי בודק לא מייצר מוצר, הוא בודק מוצר שמישהו אחר ייצר. מה כן הבאתי איתי לראיונות עבודה? הבאתי איתי את הכלים והדרכים לבדוק מוצרים. קיבלתי מוצרים שונים ומגוונים (לאו דווקא מעולם התוכנה) ונתבקשתי לכתוב איך אני בודקת אותם. למשל קיבלתי כוס חד פעמית. ביקשו ממני לכתוב אילו בדיקות הייתי עושה לכוס הזאת. כתבתי וכתבתי הרבה. מה המראיין בדק פה בדיוק? הוא בדק איך לקחתי כלים מעולם התוכנה ויישמתי אותם במקום אחר (יצירתיות והבנה). כמובן שהיו גם מבחנים שבהם נתנו לי חלק קטן מהמוצר של החברה ונתבקשתי לכתוב גם עליהם בדיקות, לא תמיד זה היה קל, אבל גם שם כתבתי את כל מה שיכולתי, ואיזה קטע, פעם אחת אפילו התקבלתי!!

זה נחמד אם יהיה לכם תואר או תעודה, אבל בהחלט אפשר גם בלי!

לשיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לפוסטים נוספים בבלוג שלי: